Ana sayfa Haberler İslami Finans alanındaki uzmanlığını tescillemek isteyenler için sınav…

İslami Finans alanındaki uzmanlığını tescillemek isteyenler için sınav…

0
0
PAYLAŞ

İslami finans ve bankacılık alanında çalışanların uzmanlıklarını tescilleyecebileceği “Certified Shari’ah Adviser and Auditor” (CSAA) sınavı 28 Kasım Çarşamba günü düzenleniyor. Konu hakkında bilgi aldığımız İSFA İslami Finans Danışmanlık‘ın açıklaması aşağıdaki gibidir:  

AAOIFI hakkında kısa bilgi: 

Tam adı Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions – İslâmi Finansal Kurumlar için Muhasebe ve Denetim Organizasyonu olan AAOIFI’nin kuruluşu ilk olarak İslâm Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu’nun 1987’de İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantıda sunulan bir öneri üzerine gündeme gelmiştir. Daha sonra ise, 1990 yılında, o dönem itibariyle az sayıdaki faizsiz finans kurumu tarafından Cezayir’de kuruluşu gerçekleştirilen AAOIFI bir yıl sonra, 1991’de, kâr amacı gütmeyen non-profit, bağımsız, tüzel kişiliği olan uluslararası bir kurum olarak Bahreyn’de tescil işlemlerini tamamlamak suretiyle faaliyete geçmiştir.

Genel olarak Kurumun amaçları: 

a) Faizsiz finans kurumları için muhasebe ve denetim anlayışını geliştirmek,

b) Konferans, eğitim, sempozyum ve çeşitli yayınlarla bu anlayışın yaygınlaşmasını sağlamak,

c) Faizsiz finans kurumları için bankacılık ve finans standartları hazırlamak, yayınlamak ve bu yolla faizsiz finans uygulamalarına dünya genelinde belli bir

standardizasyon getirmek şeklinde özetlenebilir.

(Daha detaylı bilgi için: www.aaoifi.com adresi ziyaret edilebilir) 

AAOIFI Tarafından Düzenlenen Uzmanlık Sınavları Hakkında 

AAOIFI tarafından, 

  1. Certified Islamic Professional Accountant (CIPA)
  2. Certified Shari’ah Adviser and Auditor (CSAA) olmak üzere iki tip uzmanlık sınavı yapılmaktadır. 

Bu yıl 28 Kasımda yapılacak olan sınav CSAA sınavıdır. Bu sınav, detaylı bir şekilde adayların uluslararası İslâmi finans ve bankacılık ürün ve süreçleri hakkında teknik bilgi ve becerilerinin ölçülmesi amacına yönelik olarak dizayn edilmiştir. Sınavda yeterli başarıyı gösteren adaylara AAOIFI Tarafından uluslararası geçerliliği olan sertifika verilmektedir. AAOIFI’nin kuruluşundan bu yana geçen süre içinde gösterdiği gelişme, global düzeyde kazandığı saygınlık ve kabul ve yayınlamış olduğu İslâmi standartların yaygın uygulama alanı dikkate alındığında söz konusu sertifika gerek iş yaşamında gerekse akademik alanda sahiplerine önemli artılar sağlamakta olup, İslâmi finans ve bankacılık alanındaki uzmanlıklarını uluslararası bir kurumun vereceği uluslararası bir belgeyle tescil etmek isteyen adayların CV’lerinde olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.