Ana sayfa Haberler ALBARAKA Melikşah Utku: “yüzde 15’lik pazar payı için çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam...

Melikşah Utku: “yüzde 15’lik pazar payı için çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam ettireceğiz”

841
0
PAYLAŞ

Albaraka Genel Müdürü Melikşah Utku, Banka’nın 2018 ilk 9 aylık icraatini değerlendirdi:

“Dokuz aylık finansal sonuçlarımıza göre, Bankamızın toplam aktifleri 44.711.876 TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde toplam kredi portföyümüz 29.797.214 TL’ye ulaşmıştır. Kâr ve zarara katılım hesapları ile özel cari hesaplar aracılığıyla toplanan fonlar 2017 yılsonuna göre %15,88 artarak 29.329.565 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu fonların yaklaşık %58,07’i döviz cinsi fonlardan oluşmaktadır. 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla Bankamız net kârı ise 371 milyon 979 bin TL olarak gerçekleşmiştir.

Tecrübesi ve hizmet kalitesi ile her geçen gün müşteri kitlesini büyüten Albaraka Türk, girişimcilik projeleri ile Türkiye’nin kalkınmasına desteğini sürdürmektedir. Katılım Bankacılığı’nın ilklerini gerçekleştiren Albaraka Türk, inovasyon ve girişimcilikte sadece katılım bankacılığı sektörünün değil tüm finans sektörünün lideri olma konusunda emin adımlarla ilerlemektedir.

“Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” vizyonunun bir gereği olarak hızla değişen ve yenilenen finans dünyasındaki gelişmeleri yakalayarak geleceğin bankacılığına yatırım yaparak, fiziksel şube hizmetlerinin tamamının uçtan uca dijital ortamlarda da sunulması hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekte, Katılım bankaları açısından bir ilk niteliği taşıyan Albaraka Garaj’la finans teknolojisi tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilere kuluçka ve hızlandırma olanakları sunarak destek olmaktayız.

Albaraka Garaj’ın yanı sıra Kurum içi girişimciliği destekleyen “Keşfet” programıyla da Kurum içindeki inovasyon ve girişimcilik ruhunun üst yönetimle etkileşimi artırılmış, müşteri odaklı inovatif çözümler üretilmeye başlanmıştır.

2018 yılı Şubat ayında, 205 milyon ABD Doları tutarında Türkiye’nin ilk Tier 1 vadesiz ilave ana sermaye sukuk ihracını başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilk olan bu ihraç Albaraka Türk’ün öngörü gücü ve vizyonu, geleceğe odaklı stratejileri ve katılım bankacılığı felsefesini en iyi şekilde yansıtan hizmet modeliyle istikrarlı büyüme yolculuğuna devam ederken yeni yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirdiğinin göstergesidir.

Albaraka Türk olarak yeni yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirirken; aynı zamanda yatırımcı tabanını genişletmeye devam ediyoruz. Stratejik planlarımıza uygun olarak yatırım bankacılığı uygulamalarıyla çok çeşitli yatırımcı kitlesine ulaşıyoruz. 2016 yılında bankamız nitelikli yatırımcılarına yönelik başlanan yurt içi Kira Sertifikası ihraçlarına 2018 yılında da devam ederek beklenenin üstünde bir taleple ilk 9 ayda; 1.840.000 TL ve 90 milyon ABD Doları tutarında Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ilk katılım bankası olan ve dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini sürdüren Bankamız, Uluslararası Finans Dergisi World Finance tarafından sekizincisi düzenlenen ‘İslam Finans Ödülleri 2018’de, “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” ve “En İyi Sukuk İşlemi” ödüllerini alarak uluslararası alanda kazandığı ödüllere yenilerini ekledi.
Alınan bu ödüller “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” seçilen bankamızın global piyasalardaki itibarının ve bizim Türkiye’de katılım bankacılığına öncülük eden birçok yenilikçi yatırımımızın ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi olmuştur. Bu aynı zamanda yaptığımız yatırım ve projelerin müşterilerimiz nezdinde de karşılık bulduğuna işaret etmektedir. Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler ve atılımlar, aynı zamanda müşterilerimize en iyi bankacılık deneyimini sunmak için gösterdiğimiz çabaları ortaya koymaktadır. Her alanda geliştirerek artırdığımız faaliyetlerimizle Albaraka Türk olarak, ülkemizde katılım bankacılığının 2023 yılında ulaşmayı hedeflediği yüzde 15’lik pazar payı için, çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam ettireceğiz.

Müşterilerimizin güveni ve desteğiyle ödüllenen bu çabalarımızda, katkı ve desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.”

Yorumlar

yorumlar