Ana sayfa Haberler Katılım bankalarının payı altın hesaplarda yüzde 21’i aştı!

Katılım bankalarının payı altın hesaplarda yüzde 21’i aştı!

336
0
PAYLAŞ

Katılım bankalarındaki altınların miktarı Eylül sonu itibarıyla 8.6 milyar TL olarak gerçekleşti. Türk Bankacılık Sektöründeki altınlarla kıyaslandığında katılım bankalarının payı yüzde 21.6 gibi yüksek bir orana ulaştı.

Katılım bankaları özelinde bakıldığında ise Kuveyt Türk, katılım bankaları arasında %55 payla en çok altını olan banka olarak öne çıkmakta. Kuveyt Türk 2018’in ilk 9 ayında altınlarını yüzde 17 artırmış olsa da, kamu bankaları ve Türkiye Finans’ın artışı karşısında payını koruyamadı.

Türkiye Finans miktar bazlı olarak en çok artış yakalayan katılım bankası oldu. Banka 2018 ilk 9 ayda altın miktarını 2.4 ton-yüzde 46 artırmayı başardı ve payını yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı.

Albaraka‘nın altın hesapları miktarındaki artış 0.6 ton ve yüzde 12 olarak gerçekleşti. Dönem içinde altın hesaplarda payı en fazla gerileyen banka Albaraka oldu.

Vakıf Katılım ise altın hesaplarda çok büyük bir artış yakaladı. Altın miktarını sadece 9 ay gibi bir sürede 2.1 ton artırmayı başaran Vakıf Katılım’ın altın hesaplardaki artış oranı yüzde 319 oldu. 

Ziraat Katılım‘daki artış yüzdesel olarak fazla olsa da miktar anlamında en zayıf artış miktarı olarak görüldü. Ziraat Katılım altın miktarını 0.9 tondan 1.4 tona yükseltti, yüzde 56 artış sağladı.   

Yorumlar

yorumlar