Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Katılım bankalarının 10 aylık karnesi

Katılım bankalarının 10 aylık karnesi

0
0
PAYLAŞ

Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en büyük paya sahip olan mevduat bankaları ile bazı kalemlerde performans karşılaştırmaları Ekim sonu itibarıyla aşağıdaki gibi gerçekleşti.

Katılım bankaları 5 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar: 

  1. Daha az personel ile faaliyet göstermekteler. Mevduat bankalarında 10 şubeye 179 personel düşerken katılım bankalarında bu sayı 141
  2. Katılım bankalarının toplanan fonlarının 100 lirasının 33 lirası cari, yani bankaya maliyeti olmayan paralar. Mevduat bankalarındaki paraların ise 20 lirası cari-vadesiz mevduat.
  3. Mevduat bankalarındaki paraların yüzde 56’sı 1 milyon TL üzeri blok mevduat. Bankalara yatan paraların küçük meblağlardan oluşması, toplanan fonların tabana yaygın olması, istenilen bir özelliktir. Katılım banklarındaki paralar bu yönüyle daha verimli görünüyor, toplam fonların yüzde 44’ü blok para olarak tasnif edilmiş durumda.
  4. Mevduat bankaları topladıkları 100 lira mevduata karşılık 116 TL nakdi kredi kullandırmış durumdalar. Toplanan mevduattan fazla kredi kullandırımı bazı riskler içermekte ve çok da istenen bir durum değil sektör için. Katılım bankaları ise topladıkları 100 lira fona mukabil 94 lira fon kullandırmışlar. 
  5. Katılım bankalarının özkaynak karlılığı mevduat bankalarını geçmiş durumda. 

Aşağıdaki tabloda karlılık ile alakalı veriler sadece ilk 10 aylık verilerden oluşmaktadır. Diğerleri ise birikimli verilerdir.