Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Dünyada İslami Finans’ta Türkiye’nin adı yok…

Dünyada İslami Finans’ta Türkiye’nin adı yok…

0
0
PAYLAŞ

Thomson Reuters’ın 2018 İslami Finans Gelişim Raporu’na göre Türkiye hemen hemen hiç bir alanda varlık gösteremedi.

İslami Finans konusunda eğitim sağlayan kuruluşlar sıralamasında İngiltere 80 kuruluş ile listenin başında yer alıyor. Malezya 59, Endonezya 57, Birleşik Arap Emirlikleri 50, Pakistan ise 37 kuruluş ile listenin başında yer alan ülkeler. Rapora göre 2017 yılında dünya çapında 688 islami finans eğitim kuruluşu faaliyet göstermekte.

İslami Finans ile alakalı araştırmalarda ise 2015-2017 arasında Malezya 559 bilimsel makale ile Endonezya, Pakistan, İngiltere ve ABD’nin açık ara önünde yer alıyor. Bu dönemde Endonezya 235, Pakistan 102, İngiltere 62 ve ABD 55 bilimsel makale yayınladı.

2017’de islami finans konusunda en çok etkinlik düzenleyen ülkeler ise Malezya, Pakistan, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Brunei oldu.

İslami finans konusunun dünyada gittikçe daha ilgi çeken bir alan olduğu vurgulanan raporda Romanya ve Yeni Zellanda’nın İslami Finans sertifika eğitimlerinde atılım yapan ülkeler olduğu belirtiliyor.

Diğer önemli bir eğilim ise dünya çapında tanınmış üniversitelerin islami finans konusunda eğitimler vermeye başlaması. Times’ın en iyi 100 dünya üniversitesi sırlamasındaki 100 üniversitenin 14’ünde islami finans eğitimleri verilmekte.

Bahreyn, Malezya ve İngiltere üniversiteleri arasında eğitim işbirlikleri dikkat çeken bir gelişme olarak görülüyor.

Raporda islami finans eğitimlerinin temel probleminin ise yetişmiş akademisyen sıkıntısı olduğu belirtiliyor.