Ana sayfa Haberler Venezuela altınları Çorum’da işlenecek

Venezuela altınları Çorum’da işlenecek

350
0
PAYLAŞ

253 tonluk resmi altın rezervi ile dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan Türkiye, Venezulela’nın altınlarını Türkiye’de işleyeceği konusuyla gündem oldu. Venezuela altın rafinasyon işlemi için Çorum’daki Ahlatcı Metal Rafineri ile anlaştı. Yılda 312 ton altın rafine etme kapasitesine sahip Ahlatçı Metal Rafineri, 2012 yılında 15 bin metrekare kapalı alan içinde faaliyete başlamıştı. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yardımcısının, altınların işleneceği Çorum’a geleceği basında haber olarak yer aldı. Çorum’da ikili ticari görüşmeler yapılacak  ve Altın Rafinerisi’nde incelemelerde bulunacak olan Venezuela heyeti konuyla ilgili Maduro’yu bilgilendirecek. Daha önce Rus basını Venezuela’nın Türkiye’ye 20 ton altın gönderdiğini yazmıştı.

BBC de, Venezuela’nın altınlarının Türkiye’de işleneceğini haber yaparak şunları yazdı:

“Altınlar Türkiye’de işleniyor

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altının, yaptırımlar nedeniyle artık İsviçre’de değil Türkiye’de işlenip altın paraya çevrildiğini söyledi.

Venezuela’nın yer altı kaynakları zengin ancak altın işletme kapasitesine sahip değil. Bu nedenle yönünü Çin, Rusya ve Türkiye’ye çeviriyor.

Cano, anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını ve yasa dışı bir durum olmadığını, altının ithalatı ve ihracatında uluslararası yönetmeliklere, taşımacılık kurallarına uyulduğunu ifade etti.

Aynı ziyarette Maduro Türkiye’ye Venezuela’nın kripto parası “Petro” ile dış ticaret teklifinde bulundu.”

Yorumlar

yorumlar