Ana sayfa Haberler ALBARAKA Albaraka Türk, AT1 Sukuk İşlemi ile “En İyi Finansal Kurumlar İşlemi” ödülü...

Albaraka Türk, AT1 Sukuk İşlemi ile “En İyi Finansal Kurumlar İşlemi” ödülü aldı

0
0
PAYLAŞ

Albaraka Türk, 2018 şubat ayında ihraç ettiği Basel 3 uyumlu, vadesiz AT1 Sukuk işlemi ile, Bonds & Loans ödül töreninde “Yılın En İyi Finansal Kurumlar İşlemi” ödülüne layık görüldü. 205 milyon dolar tutarındaki AT1 Sukuk işlemi aynı zamanda, “Yılın En İyi İslami Finans İşlemi” kategorisinde de finale kaldı.

Albaraka Türk adına Bonds & Loans ödül törenine Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Genel Müdür Yardımcısı Malek Temsah ve Yatırım Bankacılığı Birim Müdürü Tülay Şalva katılırken, ödüle ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: ‘‘İlave Ana Sermaye sukuk işlemimizin sektörün önde gelen sermaye piyasası uzmanları, yatırımcılar ve uygulayıcılar tarafından takdir edildiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. İşlemde birlikte çalıştığımız ve işlemin sektörde ilk olması nedeniyle karşılaştığımız çok sayıda engelin aşılmasında önemli rol oynayan, düzenleyici bankalar, hukuk firmaları ve diğer üçüncü tarafların desteği olmasa bu işlemin başarıyla tamamlanması mümkün olamazdı” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin ilk İlave Ana Sermaye işlemi

Şubat 2018 tarihinde, Basel III kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilip İrlanda Borsası’na kote edilen ve Türkbankacılık sektörü ve sermaye piyasaları için önemli bir yere sahip olan sukuk ihracı, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ilave ana sermaye sukuk/bono işlemi olma özelliği taşıyordu.