Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Başarılı bir girişimci ve hayırsever: Abdullah Tivnikli

Başarılı bir girişimci ve hayırsever: Abdullah Tivnikli

442
0
PAYLAŞ

Katılım Dünyası Almanak 2018‘den: (Sayfa 6-7)Henüz genç sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybeden Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli, Türkiye’nin girişimci ve hayırsever iş insanlarından biriydi. Abdullah Tivnikli ülkesinin ve İslam âleminin imar ve irfanı için büyük gayretler göstermişti. Maddi ve manevi alanda doğru bir kalkınma için ekonomi ve finans alanındaki öncü çalışmalarının yanı sıra vakıfların, eğitim ve araştırma kurumlarının ve düşünce platformlarının oluşumunda ve gelişiminde önemli roller oynadı.

1959 yılında Erzurum’da doğan Abdullah Tivnikli, 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede İşletme yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans eğitiminin ardından akademik çalışmalar için İngiltere’ye giden Abdullah Tivnikli, burada katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim aldı ve çalışmalar yaptı.

Türkiye’de 1980’lerin başında serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle birlikte, 1983 yılında aldığı önemli bir davet üzerine katılım bankacılığının hukuki altyapısının hazırlanmasında görev yapmak üzere ülkesine döndü. Katılım bankacılığı modelinin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarının başında gelen Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer aldı.

Önce katılım bankacılığını, sonra aile işini kurdu

1986 yılında, ağabeyi Fahreddin Tivnikli ile birlikte aile şirketi olan Eksim Holding kuruldu. Holding, gerçekleştirdiği gıda, hububat ve petrol türevlerinin ticaretiyle yıllar içinde büyük şirketler arasına girdi. Enerji yatırımlarıyla büyüyen Eksim, portföyünde bulunan 573 MW yenilenebilir enerji kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alıyor.

Eksim grubu, elektrik dağıtım ve satış hizmetlerinde de Abdullah Tivnikli’nin önderliğinde önemli yatırımlar gerçekleştirdi. 2013 yılında özelleştirmeden devralınan Dicle Elektrik Dağıtım şirketi, sorumluluk bölgesinde yer alan 6 ilde, 5 yılda 1.6 milyar Türk Lirası yeni yatırımı hayata geçirildi. Şirket, 2018 yılı itibariyle 1 milyon 800 bin aboneye ve 6 milyon nüfusa hizmet veriyor.

Abdullah Tivnikli, 1988 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, 2001 yılında aynı bankada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 2005 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Tivnikli, vakıf faaliyetlerine daha fazla zaman ayırmak için 2015’te Kuveyt Türk’teki başkan yardımcılığı görevinden ayrıldı.

Çok sayıda cami, okul, yurt ve aşevi yaptıran, gençlerin yurt içinde ve yurt dışında eğitim almasına ve akademik çalışmaların hayata geçirilmesine hayırsever olarak sürekli destek veren Abdullah Tivnikli, İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR) ve SETA gibi birçok vakfın ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı. İlim Yayma Vakfı kurucusu, Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Bahreyn Krallığı Fahri Konsolosu olarak da görev yapıyordu. Abdullah Tivnikli, evli ve dört çocuk babasıydı.

İmar ve irfana adanmış bir ömür

Abdullah Tivnikli eğitim ve iş dünyasındaki başarılı görevlerinin yanı sıra ömrünü hayır ve vakıf işlerine adamıştı. Maddi destekleri kadar, sonuç odaklı çalışmalara da öncülük etti.

Her alandaki başarılarına rağmen son derece mütevazı kişiliğiyle tanınan, bir gönül insanıydı. Farklı kesimlerden insanlara ve farklı coğrafyalardaki toplumlara dokunmayı başardı. Belli prensipleri olan Müslüman bir iş insanı olarak ülkesinin kalkınması için başta İslam ülkeleri olmak üzere yurt dışından Türkiye’ye sermaye ve yatırımcı getirmek için gayretleri ve önemli hizmetleri oldu.

“Nitelikli üst düzey beyin gücü” yetiştirilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulayan Tivnikli, “İslam âlimi” ve “Müslüman ilim insanı” alanındaki boşluğun hızla kapatılması için birçok kurum ve kuruluşun oluşması ve kurumsallaşmasına destekte bulundu. İSAR, ADAM, SETA, Uluslararası GENÇ, Ekopolitik gibi birçok sivil toplum, düşünce ve araştırma kurumunun kurulmasına öncülük etti.

Anaokulundan üniversiteye kadar destek

Abdullah Tivnikli anaokulundan üniversiteye kadar, eğitimin her kademesinde niteliğin artırılmasına özel bir önem verdi. Özellikle İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Mütevelli Heyet üyeliği döneminde ilim, irfan ve hikmet geleneğinin izini sürecek üst düzey beyinlerin sayısının artırılması için fikrî ve maddi öncülükleri ve destekleri oldu. Sürekli daha iyi ve daha kaliteli eğitim ve insandan söz etmeye devam etti ve bunun için sürekli fikirler geliştirdi.

Mensubu olduğu medeniyetin ve toplumun değerler sistemi ve dünya görüşüne göre iktisadi kalkınma ve büyümenin sağlanması için iş ve finans dünyasında İslâm ekonomisi ve faizsiz finans modellerinin gelişmesi için öncü çalışmalara imza attı. Kuruluşundan itibaren Albaraka Türk bünyesinde birçok uzmanın yetişmesinde özverili çalışmaları oldu. Sonrasında Kuveyt Türk’ün kuruluşuna öncülük ederek bu alanda önemli sorumluluklar üstlendi.

İslâm ekonomisi ve finansı ile ilgili teorik ve uygulamaya dayalı projelerin her kademede, hem özel sektörde, hem de kamuda gelişmesi için çok gayret gösterdi. Devletin ve özel sektörün çeşitli kademelerindeki yetkili kişilerle görüşmelerinde söz mutlaka vakıf ve hayır hizmetleri ile “nitelikli insan” sayısının artırılmasına gelirdi.

Abdullah Tivnikli, 2018 yılının Kasım ayında, ardında güzel izler, anılar, hayırlar ve tevazuuyla geçmiş bir ömür bırakarak, Yüce Allah’ın (C.C.) rahmetine erişti.