Ana sayfa Manşet Ziraat Katılım’dan 104 milyon TL net kar!

Ziraat Katılım’dan 104 milyon TL net kar!

810
0
PAYLAŞ
Metin Özdemir, Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü

Ziraat Katılım Bankası 2019’un ilk çeyreğinde 104 milyon 261 bin TL net kar elde etti. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 68.8 milyon TL idi.

Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Metin Özdemir yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

İstikrarlı Büyümeye Devam Ediyoruz!
Ziraat Katılım’ın toplam aktifleri 2018 yılı sonuna göre % 12 artışla 25 milyar TL’ye ulaşırken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre % 6 artış ile 16 milyar TL oldu. Kullandırılan nakdi fonlar % 14 artışla 20 milyar TL seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın tüm sektöre sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 31 milyar TL olarak gerçekleşti.

Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2019 ilk çeyreğini 104 milyon TL kâr ile tamamlamıştır.

Türkiye genelinde şube ağını hızla yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2019 1. çeyrek sonunda yurtiçinde 41 ilde 81 şubeye ulaşmıştır.

Ziraat Leasing Ziraat Katılım Bünyesine Katıldı.
Ziraat Finans Grubu çatısı altında 1991 yılından günümüze inşaat, sağlık, tekstil, gıda, demir çelik, metal işleme, basım, imalat sanayii gibi bir çok sektöre finansman sağlayan Ziraat Leasing, 01.03.2019 tarihi itibarıyla faaliyetlerini Ziraat Katılım bünyesi altında sürdürmeye başlamıştır.

Türkiye’nin kamu sermayesi ile kurulan ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, sektörün öncü katılım bankası vizyonu doğrultusunda yoluna emin adımlarla ilerlemektedir.
Ziraat Finans Grubu içerisinde benzer alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin “Birleşerek Güçlenmek ve Birleşerek Büyümek” amacıyla bir bünyede devam etmesiyle, hem operasyonel maliyetlerin düşürülmesi hem de verimin artırılması hedeflenmiştir.
Bankamız, ülke ekonomisine ve finansal piyasaların derinleşmesine katkı sağlamak amacıyla, doğru ve etkin çözümler üreterek, yatırımları finanse etmek misyonuyla hareket etmektedir.

Ziraat Katılım, bu birleşme sayesinde gücüne güç katarken, Ziraat Leasing’in bilgi, birikim ve tecrübesinden yararlanarak, hali hazırda müşterilerine sunduğu finansal kiralama hizmetlerini daha da geliştirerek sektörde büyümeye devam edecektir.Ziraat Katılım Bankası A.Ş., 2019 yılının ilk çeyreğinde 5 adet kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 1.7 Milyar TL fonlama temin edilirken, kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde yoğun talep gelmiştir.

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 35 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 6.5 milyar TL hacme ulaşmıştır.

Bankamız, müşterilerine en iyi çözümleri sunmak ve katılım bankacılığının gelişimini sürdürebilmek hedefiyle, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik avantajlı koşullarda finansman imkânı sunmaya devam etmektedir.

Ziraat Katılım, önümüzdeki dönemde de, katılım bankacılığını geliştirme misyonuyla, “Paylaştıkça daha fazlası”nı müşterilerine sunarak, ülke ekonomisine değer katmaya devam edecektir.

Yorumlar

yorumlar