Ana sayfa Haberler BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı”

BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı”

224
0
PAYLAŞ

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türkiye Katılım Bankaları Birliği olağan genel kurul tıoplantısında Kendine özgü ilkeleri ve faaliyet yapısı ile faizsiz finans alanının, Türkiye için değerinin büyük olduğunu söyledi.

Akben şu bilgileri verdi : ” Katılım bankaları Mart 2019 verilerine göre 229,2 milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır. Katılım bankalarının kullandırdığı krediler 123,7 Milyar TL düzeyinde olup ,sektör içerisindeki payı yüzde 4,6 dır. Özellikle KOBİ’lerdeki kredi kullandırma oranının yüzde 6,3 seviyesinde olmasının Katılım bankalarının KOBİ’lerin fon kaynaklarına ulaşmalarında önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir

FAİZSİZ FİNANS PRENSİPLERİ KURUMSAL YAPIYA GEÇİYOR

BDDK Başkanı Akben, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ‘nde kurulmuş olan Merkezi Danışma Kurulu’nun çalışmalarına da değinerek; “Merkezi Danışma Kurulu çalışmalarına başladı ve Merkezi Danışma Kurulu’nun kurulması sonrasında şimdi de katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı. Halihazırda görüş alma süreci devam edenTebliğ Taslağı’nın, en yakın zamanda yürürlüğe gireceğini düşünüyoruz. Bu tebliğ taslağı sayesinde katılım bankalarının faizsiz finans prensiplerine uyum süreçleri, Türkiye’de ilk defa yasal ve kurumsal bir yapıya kavuşacaktır”dedi.

 

Yorumlar

yorumlar