Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Fortune 500: Venezuela dalgasıyla Ahlatcı, listeye 11. sıradan giriş yaptı…

Fortune 500: Venezuela dalgasıyla Ahlatcı, listeye 11. sıradan giriş yaptı…

0
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin en büyük 500 şirketi “Fortune 500” açıklandı. İlk 3 sırada Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş., Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. ve THY yer aldı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Venezuela’ya giden ve Venezuela devlet başkanı Maduro ile görüşen Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı iki şirket ise ilk kez Fortune 500 listesine, yüksek sıralardan giriş yaparak dikkatleri çekti.

Satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 5487 artıran “Ahlatcı Kuyumculuk” listeye 11. sıradan, satışlarını yüzde 1721 artıran “Ahlatcı Metal Rafineri” ise listeye 12. sıradan giriş yaptı.

Aralık ayında Venezuela’da gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu geçmesi üzerine bu yılın Ocak ayında, aralarında Venezuela Başkan Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah’ın da bulunduğu, bir ekip Venezuela’dan gelerek şirket merkezi Çorum’da Ahlatcı Metal Rafineri’de incelemeler gerçekleştirmişti. Yapılan görüşmelerin ardından Venezuela ile Ahlatcı arasıdaki işbirliğinin daha da geliştirileceği açıklanmıştı. 1984’ten bu yana 35 yıldır Altın sektöründe faaliyet gösteren Ahlatcı, ilk kez bu yıl Fortune 500’de yer aldı.