Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Katılım Bankalarının taşıt finansmanlarındaki performansları…

Katılım Bankalarının taşıt finansmanlarındaki performansları…

346
0
PAYLAŞ

Katılım bankalarının kullandırdıkları tüketici finansmanı kategorisindeki taşıt finansmanı tutarları 2019 Haziran sonu itibarıyla 6 ayda yüzde 42 artış göstererek 1 milyar 160 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankacılık sektöründe katılım bankalarının en yüksek paya sahip olduğu kalemlerden biri de bu alan (Yüzde 19)

Bu yüksek paya rağmen detaya inildiğinde ise maalesef tek katılım bankasının çok büyük paya sahip olduğu, diğerlerinin epey düşük tutarlarda kaldığı görülmekte. Bu bozulma aslında sadece bu alanla sınırlı da değil. Pek çok kalemde 1 katılım bankasının çok yüksek paya sahip olduğu, diğerlerinin ise küçük küçük paylara sahip olduğu görülmekte. 

Taşıt finansmanı özelinde detaya inildiğinde Kuveyt Türk’ün katılım bankaları arasında yüzde 63 paya sahip olduğu görülüyor. Banka 6 ayda taşıt finansmanlarını yüzde 44 artırarak 734 milyon liraya çıkardı.

İkinci sıradaki Türkiye Finans yılın ilk yarısında tüketici taşıt finansmanlarını katlayarak 236 milyon liraya yükseltti.

Ziraat Katılım ise ilk 6 ayda yüzde 17’lik bir artışla yaklaşık 103 milyon TL seviyesini gördü.

Albaraka’nın taşıt finansmanları yüzde 12’lik bir azalışla 79 milyon liradan 70 milyon liraya geriledi.

Vakıf Katılım da düşüş yaşayan bir diğer katılım bankası oldu. Zaten çok düşük miktardaki tutar yüzde 12’lik azalışla 19 milyon liradan 17 milyon liraya geriledi.