Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Dünyanın en büyük yatırım bankasının spekülatif gümüş hareketi…

Dünyanın en büyük yatırım bankasının spekülatif gümüş hareketi…

0
0
PAYLAŞ

GoldCore sitesinin haberine göre JP Morgan, ABD Adalet Bakanlığı tarafından ciddi suçlamalarla karşı karşıya.

JP Morgan, bugüne kadar görülmüş en büyük gümüş stokunu biriktirdi. ABD’de 2008 yılında başlayan ve daha sonra dünya geneline yayılmaya başlayan kriz döneminde paralardan kaçan yatırımcılar değerli madenlere yatırım yapmaya başladı, ya da elinde tuttuğu varlıkların değer kaybına karşı başta altın ve gümüş olmak üzere değerli madenler ile hedge pozisyonları açtı. İşte bu dönemlerde dahi elinde çok az gümüş pozisyonu olan JP Morgan, son beş yılda elindeki gümüş pozisyonunu inanılmaz bir hızla arttırdı.

2012 yılında 5 milyon ons gümüşü olan JP, 2015 yılında 55 milyon ons seviyesine çıktı. 2019 Eylül itibarıyla da 153 milyon ons…

1970 yılların sonunda Hunt kardeşlerin gümüş spekülasyonunu andıran bir olay yaşanıyor. Hunt kardeşler vadeli işlemler borsasında kontratları topladılar ama bankalar ve piyasa otoritesi yaşanması muhtemel yıkımları engellemek için kaldıraç oranlarını, teminatları değiştirerek Hunt kardeşleri köşeye sıkıştırmış ve pozisyonlar zararına kapanmıştı. Gümüş o dönemde 6 dolardan 49 dolara kadar çıkmıştı. Burada JP Morgan ile Hunt kardeşlerin operasyonu arasındaki en büyük fark, Hunt kardeşler vadeli işlemler piyasasında işlem yapıyorlardı, yani fiziki işlem değildi. Kontrat sonunda eğer fiziki gümüşü almış olsalardı durum çok farklı olurdu. JP Morgan ise fiziki gümüş üzerinden pozisyonunu arttırıyor.

JP Morgan bu operasyonu yaparken, dikkat edildiyse, gümüş fiyatları yukarı hareket yapmadı. Hatta tam tersi Altına göre hep değer kaybetti. 2011 yılında 30 seviyelerinde olan Altın/Gümüş rasyosu 2019 yılı yaz aylarında 93 seviyesine kadar çıktı. 18 Eylül itibarıyla 84 seviyesinde.

İşte bu süreç içerisinde JP Morgan hem gümüş alırken hem de nasıl fiyatların artmasını engelledi?

Vadeli işlemler borsasında büyük miktarlarda short gümüş pozisyonu açıyor, fiyatı baskılıyor fiziki gümüşü alıyor. Her yeni kontrat döneminde short pozisyonlar piyasayı gümüşte sıkıştıracak boyutta oluyordu. Zaten piyasada risk iştahı, Fed politikalarından ve diğer gelişmiş MB politikalarından dolayı çok yüksekti. Hem tahvil piyasaları hem de hisse senedi tarafı fonlara ve yatırımcılara büyük paralar kazandırıyordu. Bu durum, JP Morgan’ın gümüşte yaptığı hareketi devam ettirmesini sağlıyordu.

Bu hareketler zamanla piyasada dikkat çekmeye başlayınca daha titiz araştırmalar başladı, fiziki işlemlerinde yapılan bazı işler incelenmeye alındı. ABD otoriteleri işlemleri incelemeye aldı. Konu daha fazla basına yansımaya başladı. Bu sefer JP Morgan fiziki işlemleri de sorgulanmaya başlandı.

Farklı farklı senaryolar üretildi. JP Morgan’ın bu hareketi bir devlet adına yaptığı ve o ülkenin ciddi bir gümüş stoğuna gittiği haberleri çıktı. Başka bir senaryoda ise JP Morgan tarafının daha farklı etkileri olacak bir krize karşı böyle bir pozisyon aldığı söylendi.

Bu senaryolar yaşanması muhtemel olaylar da olabilir, komplo teorisi de olabilir ancak sonuçta dünyanın en buyuk yatırım bankasının elinde böyle bir gümüş stoğu var.

Son haberlere göre ABD Adalet bakanlığı konu ile alakalı bir inceleme başlatıyor. Suçlamalar var, milyonlarca kişinin zarar etmesine neden olan bir spekülasyon ve Gümüş vadeli işlem piyasasını yasa dışı olarak tekeline almak ile suçlanıyorlar.

Yazıda kullanılan rakamlar, goldchartsrus sitesine aittir.

JPMorgan’s Gold and Silver Desk Was a Criminal Enterprise – U.S. Justice Department