Ana sayfa ARAŞTIRMALAR “Ekonomisi büyüyen bir ülkede yüksek işsizliğin sebepleri nelerdir?”

“Ekonomisi büyüyen bir ülkede yüksek işsizliğin sebepleri nelerdir?”

131
0
PAYLAŞ

Ülkemizdeki Kronikleşmiş Ekonomik Sorunlardan Biri; İşsizlik

– Türkiyedeki işsizlik oranları , Temmuz 2019 sonu itibariyle % 13,7 ,aynı dönemde genç nüfusun işsizlik oranı ise % 27,3 olarak gerçekleşerek son yılların zirvesine ulaşmış durumda. Peki ekonomisi düzenli olarak büyüme gösteren bir ülkede bu kadar yüksek oranlı işsizlik gerçekleşmesinin altında yatan sebepler nelerdir ?

– Ülkemizdeki firmaların büyük çoğunluğu her sene karlarını arttırarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Artan karlılığın neticesinde birçok firma sahibi üretim ve yatırım projelerine odaklanmak yerine, kazanmış oldukları paranın büyük bir bölümü ile yıl sonunda gayrimenkul yatırımı yapmaktadır ve duran varlıklarına varlık eklemeye devam etmektedir. Örneğin ; X tekstil firması iplik alımı yaparak yurtdışına kumaş ihraç eden bir firmadır. Bu firmanın 50 adet makine parkuru ve 150 çalışanı olduğunu varsayalım. Firma verimli bir yıl geçirerek ülke ekonomisine katkılar sağlamış olsun. Sene sonu gelip firma bilançoları çıktığında firma sahibinin çok kazançlı bir yıl geçirdiğini düşünelim. Ülkemizde yaşanan genel problem tam olarak bu safhada ortaya çıkmaktadır. Çünkü firma sahipleri ellerinde bulunan karları , yeni yılda makina parkuruna yatırıp yeni istihdamlar sağlamak yerine karlılıklarının ciddi bir kısmı ile gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih etmektedir. Kendilerince haklı sebepleri bulunabilir. 3 makina yatırımı yapıp üretimi arttırmak yerine Türkiyenin herhangi bir bölgesinden arsa,konut,işyeri vs.  alımı yaparak para kazanmak kendileri için daha pratik ve daha kolay bir yol olacaktır. Hatta yerine göre gayrimenkul yatırımı belki daha çok kazandıracaktır. Fakat gelişmiş ülke ekonomilerini incelediğimizde , kazançların ve karların genellikle üretim ve yatırım projelerine harcandığını ve bu sayede yeni istihdam alanları oluşturulduğunu görmekteyiz. 

– Buradan yola çıkarsak, Türkiye Ekonomisi büyüyen bir ekonomi olmakla beraber bazı ekonomik rasyoları kötüye doğru giden bir ekonomidir. İşsizlik oranlarının % 14 seviyelerine varması bunun en büyük göstergesidir. Elde edilmiş olan karların, üretime dönüşmemesi sonucunda istihdam alanları daralmakta ve taşınmaz üzerine yatırım yapılan bir ekonomi haline gelmektedir. Oysa ki burada gayemiz, cari açık dengesini sağlayarak, dış dünya ile entegre bir şekilde üretime dayalı bir büyüme modeli ortaya koymak olmalıdır.

Ahmet Necip DEMİR, 
Kuveyt Türk Katılım Bankası – Kobi Bankacılığı Satış Yönetmeni