Ana sayfa Haberler ALBARAKA Albaraka’dan 3.çeyrekte 38.2 milyon TL zarar

Albaraka’dan 3.çeyrekte 38.2 milyon TL zarar

3243
0
PAYLAŞ

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin 3. çeyrek verileri açıklandı. Banka
bu dönemde 38 milyon 251 bin TL dönem net zararı yazdı. İlk 3 çeyrek toplamında ise geçen yılın aynı döneminde 371 milyon 979 bin TL olan net karlılık bu yıl 11 milyon 465 bin TL olarak gerçekleşti.

3. çeyrekteki zararın temel sebebi ise kullandırılan fonlardan alınan kar
payları düşerken, toplanan fonlara ödenen kar paylarının artması. Geçen yılın 3. çeyreğine göre Albaraka’nın kullandırdığı fonlardan aldığı kar payları 787 milyon TL’den 671 milyon TL’ye geriledi. Banka’nın topladığı fonlara ödediği kar payları ise aynı dönemde 346 milyon TL’den 427 milyon TL’ye yükseldi.

Albaraka’nın “zarar niteliğindeki krediler” kapsamındaki alacakları önceki dönem bakiyesi 1 milyar 200 milyon TL iken, bu rakam cari dönem sonunda 406 milyon TL’lik artışla 1 milyar 606 milyon TL olarak
gerçekleşti.

Genel Müdür Melikşah Utku yaptığı yazılı açıklamada “Katılım
Bankacılığı’nın ilklerini gerçekleştiren Albaraka Türk, inovasyon ve
girişimcilikte sadece katılım bankacılığı sektörünün değil tüm finans
sektörünün lideri olma konusunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.
Genel Müdürün açıklaması şöyle:

“Değerli Paydaşlarımız,
Albaraka Türk, 2018 yılının ikinci yarısı ve sonrasında da etkisini gösterecek küresel ve yerel piyasalardaki gelişmelerin etkisine rağmen Türkiye ekonomisine ve reel sektöre katkısını sürdürmüştür.
Dokuz aylık finansal sonuçlarımıza göre, Bankamızın toplam aktifleri 46.295.214 TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde toplam kredi portföyümüz 28.490.525 TL’ye ulaşmıştır. Kâr ve zarara katılım hesapları ile özel cari hesaplar aracılığıyla toplanan fonlar 2018 yılsonuna göre %21,56 artarak 34.793.946 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu fonların yaklaşık %63,91’i döviz cinsi fonlardan oluşmaktadır. 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Bankamız net kârı ise 11.465 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tecrübesi ve hizmet kalitesi ile her geçen gün müşteri kitlesini büyüten Albaraka Türk, girişimcilik projeleri ile Türkiye’nin kalkınmasına desteğini sürdürmektedir. Katılım Bankacılığı’nın ilklerini gerçekleştiren Albaraka Türk, inovasyon ve girişimcilikte sadece katılım bankacılığı sektörünün değil tüm finans sektörünün lideri olma konusunda emin adımlarla ilerlemektedir.

“Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” vizyonunun bir gereği olarak hızla değişen ve yenilenen finans dünyasındaki gelişmeleri yakalayarak geleceğin bankacılığına yatırım yaparak, fiziksel şube hizmetlerinin tamamının uçtan uca dijital ortamlarda da sunulması hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekte, Katılım bankaları açısından bir ilk niteliği taşıyan Albaraka Garaj’la finans teknolojisi tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilere kuluçka ve hızlandırma olanakları sunarak destek olmaktayız.

Albaraka Garaj’ın yanı sıra Kurum içi girişimciliği destekleyen “Keşfet” programıyla da Kurum içindeki inovasyon ve girişimcilik ruhunun üst yönetimle etkileşimi artırılmış, müşteri odaklı inovatif çözümler üretilmeye başlanmıştır.

Albaraka Türk olarak yeni yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirirken; aynı zamanda yatırımcı tabanını genişletmeye devam ediyoruz. Stratejik planlarımıza uygun olarak yatırım bankacılığı uygulamalarıyla çok çeşitli yatırımcı kitlesine ulaşıyoruz. 2016 yılında bankamız nitelikli yatırımcılarına yönelik başlanan yurt içi Kira Sertifikası ihraçlarına 2019 yılında da devam ederek beklenenin üstünde bir taleple ilk 9 ayda 6.200.000 TL tutarında Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ilk katılım bankası olan ve dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini sürdüren Bankamız, Uluslararası Finans Dergisi World Finance tarafından sekizincisi düzenlenen İslam Finans Ödüllerinde, “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” ve “En İyi Sukuk İşlemi” ödüllerini alarak uluslararası alanda kazandığı ödüllere yenilerini ekledi.
Alınan bu ödüller “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” seçilen bankamızın global piyasalardaki itibarının ve bizim Türkiye’de katılım bankacılığına öncülük eden birçok yenilikçi yatırımımızın ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi olmuştur. Bu aynı zamanda yaptığımız yatırım ve projelerin müşterilerimiz nezdinde de karşılık bulduğuna işaret etmektedir. Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler ve atılımlar, aynı zamanda müşterilerimize en iyi bankacılık deneyimini sunmak için gösterdiğimiz çabaları ortaya koymaktadır. Her alanda geliştirerek artırdığımız faaliyetlerimizle Albaraka Türk olarak, ülkemizde katılım bankacılığının 2023 yılında ulaşmayı hedeflediği yüzde 15’lik pazar payı için, çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam ettireceğiz.
Müşterilerimizin güveni ve desteğiyle ödüllenen bu çabalarımızda, katkı ve desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla,
Melikşah UTKU
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi”