Ana sayfa Manşet İkram Göktaş: “Tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz”

İkram Göktaş: “Tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz”

196
0
PAYLAŞ
Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş

Katılım bankaları arasında 2019’da en fazla yurt içi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren ve 2020 yılı için SPK’dan 12 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı onayı alan Vakıf Katılım, yılın ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. 630 milyon TL tutarında, 76 gün vadeli kira sertifikası ihracı yatırımcıdan ilgi gördü.

Genel Müdür İkram Göktaş, “Vakıf Katılım olarak temel amacımız, sadece katılım bankacılığı sektöründeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, bu sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmektir” dedi.

Göktaş, Vakıf Katılım’ın son 2,5 yıl içerisinde 77 tertip halinde yaklaşık 16,6 milyar TL’lik kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2017’de başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımızla Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden 70 ihraç gerçekleştirerek yaklaşık 15,7 milyar TL’lik bir rakama ulaştık. Diğer yandan Katılım Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden yaptığımız 7 ihraç neticesinde sağlanan yaklaşık 903 milyon TL’lik fonlama ile özel sektör şirketlerinin katılım bankacılığı sermaye piyasası araçlarını kullanmalarına aracılık ettik. Gelecek dönemde de belli başlı pek çok sektörde planlamakta olduğumuz yeni kira sertifikası ihraçlarımız ile katılım finans prensiplerine uygun sermaye piyasası ürünleri vasıtasıyla nitelikli firmalarımızın fonlama kaynaklarını zenginleştirmeyi ve tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz.”