Ana sayfa Haberler KUVEYT TURK Kuveyt Türk net karda 1 milyar TL’yi aştı

Kuveyt Türk net karda 1 milyar TL’yi aştı

0
0
PAYLAŞ

Kuveyt Türk Katılım Bankası yıllık net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artırarak 1 milyar 109 milyon 838 bin TL’ye ulaştı. Şube sayısını 17 artıran Banka’nın şube sayısı 431’e yükseldi. Kuveyt Türk’ün aynı dönemde personel sayısında 84 kişilik bir artış oldu, toplam personel sayısı 5 bin 955 oldu. Başarılı geçen yılın ardından Banka’nın üst yönetimine 38 milyon 220 bin TL ödeme yapıldı. Kuveyt Türk’ün aktif büyüklüğü 74,2 milyar TL’den 104,4 milyar TL’ye yükseldi.

“Aktif büyüklük ve kârlılık hedefimizi aştık”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Aktif kalitemizi koruyarak istikrarlı büyümemizi 2019 yılında da devam ettirdik. Yılsonu itibarıyla ulaştığımız 104.4 milyar TL aktif büyüklükle katılım finans kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık. 2019 yılında 1.1 milyar TL net kâr elde ederek hedeflerimizi aştık. Toplanan fonlarda ve kullandırılan fonlarda ise sektörün üzerinde bir büyüme yakaladık. Şubeleşmeye 2019 yılında da devam ettik ve şube sayımızı 430’a ulaştırdık. Büyümedeki ana önceliğimizin, 2020 yılında da reel ekonominin desteklenmesi ve büyümenin finansmanına katkı sağlamak yönünde olacağını ifade edebiliriz” dedi.

“NPL oranında sektörün iyileri arasındayız”

Yakaladıkları başarılı büyüme grafiğinin oluşmasında teknoloji ve müşteri memnuniyeti odaklı projelerin hayata geçirilmesinin önemli bir yer edindiğini kaydeden Ufuk Uyan, “2019 yılında bireysel ve tüzel müşterilerimize yönelik çalışmalarımızın yanı sıra reel ekonomiyi ve büyümenin finansmanını desteklemeye devam ettik. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için aracılık ettiğimiz Altına Dayalı Kira Sertifikası, ihracatı desteklemek ve ülkeye döviz girdisini artırmak amacıyla başlattığımız İhracat Destek Paketi, turizm sektörüne destek olmak amacıyla işletmelere yönelik oluşturulan ayrıcalıklı finansman paketleri gibipek çok ürün ve hizmetimiz, hayata geçirdiğimiz sayısız projeler arasında sadece birkaçıdır. Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası olduk. Ayrıca Şangay Altın Borsası’na kabul edilen Türkiye’nin ilk kurumu olma unvanını elde etti. 2019 yılında leasing, dış ticaret finansmanı, teyitli/teyitsiz tedarikçi finansmanı, proje finansmanı ve ihtiyaç finansmanı gibi stratejik ürünlere yönelik çalışmalarımızı da artırdık. Tüm bu hedefler doğrultusunda aktif kalitemizi gözeterek NPL oranında sektörde en iyi performans gösteren finans kuruluşları arasında yer aldık” diye konuştu.

Makine yatırımına 1 milyar TL finansman desteği

2020 yılında uzun vadeli makine yatırımlarının finansmanı için yeni bir kampanya başlattıklarını belirten Ufuk Uyan, “Reel ekonomiyi, üretimi ve yatırımı desteklemek amacıyla başlattığımız makine kampanyamızda hedefimiz müşterilerimize 1 milyar TL’lik finansman desteği sağlamak. 0,79’dan başlayan kâr oranıyla ve 6 ayı ödemesiz olmak üzere toplamda 60 aya varan vadelerle müşterilerimiz makine yatırımı için finansman kullanabiliyor. Ticari müşterilerimiz Nisan ayı sonuna kadar kampanyamızdan yararlanabilecek” dedi.

“Çatı GES projeleri için hazırlığımızı tamamladık”

Doğal kaynakların verimli kullanılmasına ve yenilenebilir enerjiye yönelik farkındalığın artmasının sevindirici olduğunu belirten Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk olarak yenilebilir enerjiye bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolarlık finansman desteği sağladık. GES alanında Türkiye’de kurulu gücü 531 MW olan 153 farklı projeye finansman desteğinde bulunduk. Kurulu güçteki oranımız yüzde 10 civarındadır. Öz tüketime yönelik Çatı GES projeleri için hazırlıklarımızı tamamladık. Önümüzdeki aylarda ihalesi yapılacak olan GES YEKA projeleri odağımızda yer alıyor. Temiz enerjinin finansmanına yönelik çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Özellikle rüzgâr, çöpgaz ve biogaz gibi yeni alanlara odaklanmak da önceliklerimiz arasında yer alıyor. Türkiye’nin mega projelerine de destek veriyoruz. 2019 yılında Kuzey Marmara Otoyolu Projesine 200 milyon USD’lik limit tahsis ettik. Bu tarz altyapı projelerinden aldığımız uluslararası ödüller de bulunmaktadır” dedi.

Dijitalde aktif müşteri sayısı 1.4 milyona yaklaştı

Senin Bankan, XTM, Online Tedarikçi Finansmanı ve Cebim POS gibi teknoloji ve inovasyon alanında geliştirdikleri projelerle sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Ufuk Uyan, Kuveyt Türk’ün 2019 yılsonu itibarıyla dijitalde 1.4 milyon aktif müşteriye yaklaştığını açıkladı. Şubelerde verilen hizmetleri uçtan uca dijital bir ortamda sunduklarını ifade eden Uyan, bu sayede müşterilerinin fatura ödemelerinden hisse alım satımına kadar birçok işlemi, hiçbir işlem ücreti ödemeden kolayca yaptığına dikkat çekti. Uyan, Kuveyt Türk müşterilerinin finansal işlemlerinin yüzde 86’sını dijital kanallar üzerinden gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kişiye özel biyometrik çözümlere öncelik verecek

2020’de kişiselleştirilmiş finans deneyimine odaklandıklarını ifade eden Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Müşteri güvenliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurarak kişiye özel biyometrik çözümleri finansal süreçlerimize kazandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra chatbot ve ses teknolojileri gibi teknolojik çözümlere yönelik değer üretmeyi önceliklerimizden biri olarak belirledik. KOBİ ve kurumsal müşterilerimizin dijital kanallarımızda yaşadıkları tüm deneyimleri iyileştirmek için çeşitli yenilikler yapmayı planlıyoruz. Diğer taraftan, kâğıtsız bankacılıkla ilgili gelişmeler 2020’de dijital bankacılığın öneminin artmasına yol açacak. Biz de bu süreçte, kullanıcılarımızın çok daha rahat bir dijital finans deneyimi yaşaması için elimizden gelen gayreti teknoloji eksenli göstereceğiz. Dijital dönüşüm programımız kapsamında sürdürdüğümüz Robotik Süreç Otomasyonu ise robot teknolojilerle olan çalışmalarımıza örnek teşkil ediyor. Proje kapsamında ilk etapta özellikle manuel, birbirinin tekrarı ve öngörülebilen işleri yazılım robotlarına yaptırıyoruz. Bu çalışmaların bize zaman, maliyet ve süreç kalitesi anlamında kazanımlar sağlayacağını öngörüyoruz.”