Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Katılım Bankalarının 2019 karnesi…

Katılım Bankalarının 2019 karnesi…

0
0
PAYLAŞ

Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en büyük paya sahip olan mevduat bankaları ile bazı kalemlerde performans karşılaştırmaları 2019 sonu itibarıyla itibarıyla aşağıdaki gibi gerçekleşti.

Katılım bankaları şu başlıklarda mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar: 

  1. Daha az personel ile faaliyet göstermekteler. Mevduat bankalarında 10 şubeye 181 personel düşerken katılım bankalarında bu sayı 136
  2. Mevduat bankaları topladıkları 100 lira mevduata karşılık 104 TL nakdi kredi kullandırmış durumdalar. Toplanan mevduattan fazla kredi kullandırımı bazı riskler içermekte ve çok da istenen bir durum değil sektör için. Katılım bankaları ise topladıkları 100 lira fona mukabil 70 lira fon kullandırmışlar. 
  3. Katılım bankalarının özkaynak karlılığı mevduat bankalarından iyi gerçekleşti. Mevduat bankalarında özkaynak karlılık oranı yüzde 11,1 iken katılım bankalarında bu oran yüzde 13,4
  4. Katılım bankalarının toplanan fonlarının 100 lirasının 34 lirası cari, yani bankaya maliyeti olmayan paralar. Mevduat bankalarındaki paraların ise 24 lirası cari-vadesiz mevduat.
  5. Mevduat bankalarındaki paraların yüzde 55’i 1 milyon TL üzeri blok mevduat. Bankalara yatan paraların küçük meblağlardan oluşması, toplanan fonların tabana yaygın olması, istenilen bir özelliktir. Katılım banklarındaki paralar bu yönüyle daha verimli görünüyor, toplam fonların yüzde 48’i blok para olarak tasnif edilmiş durumda.
  6. Mevduat bankalarındaki nakdi kredilerin yüzde 5,74’ü takipte (sorunlu) iken bu oran katılım bankalarında 5,13 olarak gerçekleşti.