Ana sayfa Haberler ALBARAKA Melikşah Utku: “2020’de kârlılıkta ciddi iyileşmeler yaşayacağımızı düşünüyoruz”

Melikşah Utku: “2020’de kârlılıkta ciddi iyileşmeler yaşayacağımızı düşünüyoruz”

0
0
PAYLAŞ

Albaraka Genel Müdürü Melikşah Utku 2019 faaliyet raporunda bankanın durumuyla alakalı değerlendirmelerde bulundu, “çalışma arkadaşlarıma,
müşterilerimize, hissedarlarımıza ve tüm diğer paydaşlarımıza başarımıza teşekkür ediyor, en içten sevgilerimi sunuyorum” dedi.

“2019’un son döneminde dağıtılan kâr paylarının konvansiyonel bankalardaki faiz oranlarına yaklaşması katılım bankaları için çok önemli bir gelişme olarak öne çıktı. Bu minvalde katılım bankalarının sektördeki payı bu yıl içerisinde %6’nın üstüne çıktı. Kamu bankalarının da katılım sektörüne girmesiyle 2020 yılında bu büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz.

Albaraka Türk ailesi olarak bizler de çalışmalarımızı sektörle aynı şekilde geliştirdik. 2019 yılını bankacılık sektörüne paralel bir şekilde dengeleyici bir performansla geçirdik. Kredi hacimleri yeterli şekilde büyümezken varlıklar tarafı düşük frekanslı bir şekilde büyümüştür. Piyasadaki finansman maliyetlerinin düşüşüyle birlikte fon kullandırma ve toplama tarafında 2020 yılında bir artış beklemekteyiz. 2020 yılında kârlılık anlamında ciddi iyileşmeler yaşayacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca 2019 yılının sonunda yaptığımız sermaye artırımı ile daha güçlü bir sermaye yapısıyla 2020 yılına girmekteyiz. Ülke ekonomisi ve yatırımcı güveni açısından toparlanma yılı olarak nitelendirilen 2019’da sermaye artırımını başarılı bir şekilde tamamlamamız yatırımcının Albaraka Türk’e ve sektöre olan güvenini ortaya koydu. %50 oranda gerçekleştirdiğimiz sermaye artırımıyla yeni yıla 450 milyon TL’lik ek sermaye ile girmemiz Banka finansallarımız açısından 2020 yılında olumlu bir durum yaratacaktır. Fon kullandırma hacmimizin artacağı, bilançomuzun güçlü ve dengeli olduğu bir ortamda dijitalleşmeye gerekli yatırımı yapacak ve sürdürülebilir büyüme ve kârlılık temelli politikalar izleyeceğiz. Bu amaç için dijitalleşmenin getireceği müşteri deneyimi çok kıymetli. Müşteri deneyimi ve çalışan memnuniyetini sağlayarak çift yönlü bir gelişme kaydetmeyi amaçlıyoruz. Bu durum Bankamızın işleyişine katkı yapacağı gibi finansalları açısından olumlu bir durum oluşturacaktır. Müşteri deneyiminde hızlı işlem ve verimliliği odağımıza almaktayız. Bu anlamda birçok yeniliği, ürün ve hizmeti devreye aldık, yenileri için çalışmaya devam ediyoruz.

Bu vesileyle çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize, hissedarlarımıza ve tüm diğer paydaşlarımıza başarımıza teşekkür ediyor, en içten sevgilerimi sunuyorum.”

https://katilimdunyasi.com/2019/11/01/albaraka-turku-kimler-yonetiyor-bankanin-sahibi-kim-kasim-2019/