Ana sayfa Haberler Emlak Nevzat Bayraktar: “Yüzde 15 hedefi için her bir şube önemli”

Nevzat Bayraktar: “Yüzde 15 hedefi için her bir şube önemli”

0
0
PAYLAŞ

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Nevzat Özdemir, Banka’nın 2019 yılını faaliyet raporunda değerlendirdi.

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) faaliyet izni alarak 21 Mart 2019 tarihinde merkez şubemizle faaliyetlerimize başlarken temel hedefimiz yerel üretimi destekleyecek, istihdama ve ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlayacak adımlar atmaktı. Sürdürülebilir ve herkes için erişilebilir finansman modelleri sunmak üzere çalışmalarımıza devam ederken müşterilerimizin finansal ihtiyaçları için yenilikçi ürün ve çözümler üretmeye odaklandık.
Gücüne güvenen Türkiye’nin en genç katılım finans kuruluşu olarak geride bıraktığımız yılı güçlü bir finansal tabloyla tamamladık. Emlak Katılım olarak, 2019 sonu itibarıyla aktif büyüklüğümüz 9 milyar TL seviyesini aşarak, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 50 büyüyerek 9,3 milyar TL’ye ulaştık. Şube sayımız ise yıl sonu itibarıyla 11’e ulaştı.
2019 yılında ekonomimizde katma değerli üretimi odağa alan ihracat bazlı bir büyüme modeline doğru yapısal bir değişim yaşandı.
Yılın üçüncü çeyreğinde açıklanan 3 Yıllık Yeni Ekonomi Paketi (YEP) ülkemiz ekonomisinde pozitif etki yarattı. Enflasyon seviyesi yüzde 25,24 seviyesinden Ekim 2019 itibarıyla yüzde 8,55 seviyesine kadar düştü. Bankacılık sektöründe 2019 yılı Ocak ayında toplam kredi miktarı 2,4 trilyon TL seviyesinden yüzde 10 artış göstererek 2,65 trilyon TL seviyesine çıktı. Ekonomik toparlanmanın temel yapıtaşlarından birini ise kamu bankaları, özel bankaların aksine finansman kanallarını açık tutarak oluşturdu. Emlak Katılım olarak bu sürece desteğimizi sonuna kadar vermiş ve gerek konut finansmanı gerekse taşıt finansmanı konusunda gerçekleştirilen kampanyalara azami ölçüde katkımızı sağlamış bulunuyoruz. 2020 yılında da müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmet ağımızı genişletmeye devam edeceğiz. Yenilikçi hizmetlerimizi sunmaya devam ederken 40 şubeye ulaşmayı amaçlıyoruz. Kentsel dönüşüm, akıllı şehirlerin inşası ve katılım bankacılığına kazandıracağımız varlığa dayalı yeni ürün ve finansman modelleriyle gerek
katılım bankacılığının payını arttırmayı gerekse ekonomik büyümeye olan desteğimizi en yüksek seviyede sürdürmeyi planlamaktayız.
Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus, üretim kapasitesi ve jeopolitik avantajı; GÜCÜNE GÜVEN sloganımızın temelini oluşturmakta olup bu potansiyelin ekonomik büyümeye katkısını sağlamak öncelikli hedefimiz olmaktadır.
Türkiye’de bugün 57 banka faaliyet gösteriyor. Emlak Katılım ile birlikte katılım bankalarımızın sayısı 6’ya, katılım bankacılığının sektör payı
ise %6,3’e yükseldi. %15 hedefine ulaşmak için, açılacak her bir şubenin önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. 2020 yılında açılan Konya
(Büsan) şubemiz ile birlikte toplam 12 şubeyle hizmet vermeye devam ediyoruz. 2020 yılı sonu itibarıyla 40 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemizin gücüne güveniyoruz. Esnafımızın, KOBİ’lerimizin, iş adamlarımızın gücüne, potansiyeline güveniyoruz. Birlik olduğumuzda ortaya çıkan başarılı projelerin, geleceğe yönelik yapabileceklerimizin de bir göstergesi olduğuna inanıyoruz.
Emlak Katılım’ın kısa sürede elde ettiği başarılı finansal sonuçları vesilesiyle değerli müşterilerimize, çalışanlarımıza, yönetim
kurulumuza ve tüm paydaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.”