Ana sayfa GENEL Herkes endişe etmeli: Bankacılık Trojanı

Herkes endişe etmeli: Bankacılık Trojanı

249
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz Eylül ayı sonlarında Kaspersky Laboratuvarı araştırmacıları tarafından duyurulan bankacılık işlemlerine yönelik ilk mobil zararlı yazılım olan Tordow’ın, ikinci sürümü keşfedildi. Özellikle Android işletim sistemli cihazları için yazılan Tordow v2.0 trojanı, şu aşamada Rusya’daki kullanıcıları etkiliyor.

Android kullanıcıları için çok ciddi bir tehdit oluşturan Tordow trojanı, diğer bankacılık trojanlarından farklı olarak etkiledikleri cihazlarda yönetici yetkilerini elde etmeye çalışıyor. Bunun sebebi ise saldırganın cihazın tam kontrolünü ele geçirmek istemesi ve bu sayede bir seri işlem gerçekleştirebilmesi.

Bahse konu trojanın etkilediği cihaz üzerinde aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebildiği ifade ediliyor:

Telefon çağrısı yapabilme,

SMS mesajlarını izleme,

İlave yazılım indirme,

Login yetkilerini çalma,

Rehbere erişim,

Cihaz üzerindeki bilgileri şifreleme,

Web sayfalarını açma ve ziyaret etme,

Bankacılık verilerini kullanma,

Güvenlik yazılımlarını silme,

Cihazı yeniden başlatma,

Dosyaları yeniden adlandırma,

– Fidye yazılımı gibi davranarak fidye talep etme,

– Cihazın yazılım, donanım, işletim sistemi, model, İnternet Servis Sağlayıcı, üretici ve konum bilgilerini toplama.

Tordow 2.0, üçüncü-parti mağazalardan indirilen uygulamalar aracılığıyla yayılıyor. Bahse konu trojan şu aşamada Rusya’daki kullanıcıları etkiliyor olsa da bu tür başarılı korsanlık operasyonlarının genellikle diğer ülkelere kısa sürede yayıldıkları bir gerçek. Bu açıdan tüm Android kullanıcılarının güvenlik yazılımlarını güncel tutmaları, talep edilmeden ekrana gelen eklenti ve web adreslerini açarken dikkatli olmaları ve mutlaka bilinen ve güvenilir kaynaklardan uygulama indirmeye özen göstermeleri önem arz ediyor.

Raporun tamamı linkte

Yorumlar

yorumlar